Przywry


Przywrami nazywamy pasożyty wątroby, trzustki i płuc. Mają płaskie ciało o długości 20 - 30 milimetrów i szerokości 8-12 milimetrów. Najczęściej występują cztery rodzaje przywry: ludzka przywra jelitowa i przywra wątrobowa (zwana motylicą wątrobową), przywra wątrobowa owcza i trzustkowa bydlęca. Wszystkie przywry występują u ludzi mimo, że nazwy sugerują inaczej.

Zarazić się można po wypiciu wody pochodzącej ze stojących zbiorników wodnych lub zjedzeniu roślin podlewanych taką wodą, a zawierających larwy. Trafiając do przewodu pokarmowego, larwy przyrw wnikają do przewodów żółciowych, pęcherzyka żółciowego lub innych narządów i tkanek wraz ze strumieniem krwi lub przez otrzewną. Przenikają wówczas przez ściankę jelit do jamy brzusznej, kierują się ku wątrobie, wwiercają się w jej tkanki a potem w przewody żółciowe, gdzie po 3 - 4 miesiącach zaczynają wydzielać jaja. Podczas przemieszczania młode przywry powodują mechaniczne uszkodzenie tkanek człowieka.

Produkty przemiany materii przywr wzmagają wrażliwość organizmu człowieka i rozwój objawów alergicznych. W początkowej fazie przywrzycy, obserwuję się mikro-martwicę i mikro-ropienie wątroby. W późniejszym okresie choroby następuje rozszerzenie prześwitu, pogrubienie ścianek i gruczołowate rozrastanie się nabłonka przewodów żółciowych, a czasmi ropieniowe zapalenie przewodów żółciowych.

Objawy zakażenia przywrami: ogólna niedyspozycja, bóle głowy, osłabienie apetytu, pokrzywka, może pojawić się wysoka temperatura.
Niedługo po tym pojawiają się bóle w nadbrzuszu i pod prawym żebrem. Wątroba staję się twarda i powiększona. Możliwe jest także powiększenie śledziony. Po pewnym czasie ostre objawy ustępują i zakażenie przechodzi w postać przewlekłą. Występują cykliczne ataki bólu oraz chroniczne zapalenie wątroby.
Rozpoznanie choroby w fazie początkowej jest trudne, gdyż pasożyty zaczynają składać jaja po upływie 3 - 4 miesięcy od czasu wtargnięcia do organizmu.

Profilaktyka ogranicza się do picia przegotowanej wody i dokładnego mycia ważyw rosnących w wilgotnych miejscach.
Przywra płucna – objawy : poranny kaszel z niewielką ilością śluzu, szmery, chrypienia w płucach, ból głowy, wymioty, zaburzenia wzroku, zwapnienie płuc, bradykardia, reakcje alergiczne.

Opracowane na podstawie:
„Parazytologia i akaroentomologia medyczna", Antoni Deryło
„Szkoła Zdrowia - uwolnij się od pasożytów i żyj bez nich", Nadieżda Siemionowa
„Kuracja życia", Hulda Clark
„Życie bez pasożytów", Giennadij Małachow
oraz prac: Olgi Jelisejewej, Tamary Swiszczowej, prof. Henryka Różańskiego