Chelatacja

CHELATY AMINOKWASÓW: kompleksowe związki chemiczne aminokwasów z jonami metali.

Historia

Podstawę terapii chelatowej stworzył szwajcarski chemik Alfred Werner, który w 1913 roku otrzymał Nagrodę Nobla za opracowanie teorii dotyczącej wiązania metali przez cząsteczki organiczne.

W medycynie po raz pierwszy wykorzystano ją w 1948 r. w USA. Wtedy to podano EDTA pracownikom fabryki akumulatorów ołowianych, którzy ulegli zatruciu. W trakcie kuracji lekarze stwierdzili zanikanie objawów choroby miażdżycowej, polepszenie samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Efektów tych nie dało się wytłumaczyć tylko usunięciem ołowiu z organizmu . U pacjentów stwierdzono ponadto ustąpienie dolegliwości w następujących zespołach chorobowych: dusznica bolesna, chromanie przystankowe, zaburzenia krążenia mózgowego. Zanotowano poprawę widzenia, słuchu, węchu, wzrost energii życiowej . Od tej pory nastąpił rozwój terapii chelatowej.

Nazwa chelatacja pochodzi od greckiego słowa chele, co oznacza pazur albo kleszcze. Związki chelatowe (kleszczowe) powstają wówczas, gdy następuje trwałe połączenie substancji organicznej z jonem metalu co najmniej dwuwartościowego.

Taką substancją jest aminokwas EDTA. Jeżeli wprowadzimy go do organizmu tworzy on z metalami trwałe związki, które rozpuszczają się w płynach ustrojowych i jako zbędne są szybko wydalane przez nerki z organizmu.

Przykładami naturalnych związków chelatowych są: hemoglobina, mająca w cząsteczce jon żelaza, chlorofil, mający w cząsteczce jon magnezu.  

Chelaty wnoszą do organizmu np. tlen, mikroelementy, a zabierają jony metali ciężkich np. rtęci, kadmu.

Komórki naszego organizmu potrzebują związków chelatowych nieustannie, aby prawidłowo się rozwijać, ponieważ zachodzi w nich ponad milion reakcji biochemicznych na minutę.

Obecnie jest dostępna także cheletacja w formie doustnej. Jest tańsza i może być stosowana również jako metoda profilaktyczna, przez co daje długotrwałe efekty.

Chelaty posiada wiele roślin  wykorzystanych przy produkcji suplementów firmy CaliVita np. ImmunAid, LiverAid, Polinesian Noni, Spirulina Max, Chlorophyll Liquid oraz wszystkie preparaty mineralne i multiwitaminy.

Jeśli zażywasz multiwitaminy czy inne produkty nie posiadające łączy chelatowych - zażywasz półsyntetyki, które pozostają w organizmie w postaci nieorganicznej i mogą z czasem więcej zaszkodzić niż pomóc. Składniki mineralne z łączami chelatowymi mają dziesięciokrotnie większą przyswajalność, niż niechelatowane minerały.

 

Zobacz Leczenie zakrzepicy Metodą Zenni

oraz Omega 3 w profilaktyce chorób krążenia