Wątroba

Wątroba spełnia mnóstwo różnych funkcji. Jest najskuteczniejszym filtrem, olbrzymim „laboratorium chemicznym”. Jest tak ważna dla organizmu jak silnik dla samochodu. Jest jednak między nimi mała różnica: silnik można wymienić, wątrobę – raczej nie!!!

Wątroba jest największym i z punktu widzenia metabolizmu najbardziej złożonym narządem naszego organizmu. Większość procesów rozkładu i oczyszczania przebiega właśnie w wątrobie. W tym samym czasie syntezie podlega kilka innych istotnych substancji dla organizmu (np. białka, witamina A, żółć, niektóre substancje odpowiedzialne za proces krzepnięcia krwi, itp.). Co więcej, wątroba działa również jako ważny magazyn witamin. Podczas naszego życia, organizm stawia czoła licznym czynnikom, wpływającym destrukcyjnie na wątrobę. Należą do nich niektóre substancje chemiczne (np. pestycydy, farby do włosów, rozpuszczalniki), lekarstwa (niektóre antybiotyki). Bardzo dobrze znane są skutki uboczne nadmiernego spożycia alkoholu. Równie często występuje infekcyjne zapalenie wątroby (hepatitis), wywołane różnymi wirusami. Nasza wątroba wykonuje bardzo istotne zadania, dlatego też powinniśmy szczególnie o nią dbać. Pierwszym krokiem powinna być profilaktyka.

 

Wg medycyny chińskiej oddziaływując na meridian przyporządkowany wątrobie działamy również na wątrobę i odwrotnie: oczyszczając i wzmacniając wątrobę – wyrównujemy również poziom chi (energii) w meridianie wątroby.

MERIDIAN WĄTROBY – czas największej aktywności 1-3 godz. w nocy.

Za co jest odpowiedzialny:

- gromadzi i rozprowadza chi i podnosi jej poziom oraz krwi

- kontroluje stan ścięgien i więzadeł

- odpowiada za żółć i łzy

- kontroluje krótkie mięśnie uruchamiające stawy, nerwy obwodowe

- ma wpływ na zewnętrzne narządy płciowe – pochwa, wargi sromowe, penis i moszna

- odpowiada za paznokcie, brwi i tęczówkę oka

Podczas spoczynku krew jest magazynowana w wątrobie, wywiera wpływ niezależnie od serca na oddawanie krwi do krwioobiegu i na menstruację u kobiet

- jest związany z aktywnością emocjonalną, zwłaszcza z depresją i złością, które blokują wątrobę

- Yin i krew wątroby zasilają ścięgna

- meridian wątroby w prostej linii dociera do oka i posiada wpływ na zdolność widzenia i ruch gałek ocznych

- wątroba również magazynuje glikogen (skrobię), zmienia go z powrotem w glukozę (cukier) i wydziela w razie zwiększonego zapotrzebowania. Ponieważ mózg nie magazynuje cukrów, prawidłowe gospodarowanie cukrami przez wątrobę jest niezwykle ważne

Meridian wątroby jest ściśle powiązany z meridianem pęcherzyka żółciowego.

Kanał pęcherzyka żółciowego

Objawy nadmiaru: gorycz w ustach, nudności, bóle głowy, bóle w okolicy uda i podudzia, obrzęki okolicy szyi i podbródka z zaczerwienieniem skóry, choroby gardła, podwyższona pobudliwość, zaburzenia snu, wewnętrzna powierzchnia stopy gorąca w dotyku.

Objawy niedoboru: wymioty żółcią, zawroty głowy, osłabienie kończyn dolnych, osłabienie stopy, choroby oczu, żółte zabarwienie śluzówek, uczucie senności, potliwość w nocy.

Kanał wątroby

Objawy nadmiaru: bóle głowy, bóle w wewnętrznej powierzchni podudzia i uda, ból w lędźwiach, zażółcenie skóry, zaburzenie cyklu miesięcznego, uczucie gniewu, zaburzenia snu, ogólny dyskomfort emocjonalny.

Objawy niedoboru: zawroty głowy, osłabienie kończyn dolnych, bladość skóry, tendencje do opuszczania macicy i pochwy, uczucie lęku, słabości, bezsilności, depresja.

Jeśli cierpimy na powyższe dolegliwości warto „zainwestować w wątrobę.”

Wątrobę można regenerować na poziomie energetycznym – akupunktura, akupresura, su-jok, kontrola stresu, oraz na poziomie fizycznym – odżywianie wg grupy krwi, zioła.

Świetnie sprawdzają się preparaty ziołowe np.Liver Aid

Tajemnica skuteczności preparatu tkwi w odpowiednim zestawieniu kompleksu odpowiednich aminokwasów: aminokwasy zawierające siarkę (metionina, cystyna, cysteina), ale we współczesnych czasach – z powodu zanieczyszczenia powietrza, ubocznych efektów lekarstw, spożywania alkoholu – równie istotna jest ochrona wątroby przez takie aminokwasy jak np. arginina i ornityna. Chrom chelatowy, współpracując z insuliną, może wpływać na procesy metaboliczne węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Karnityna uczestniczy w procesach wytwarzania energii. Selen to skuteczny antyoksydant. Ostropest plamisty od tysiącleci jest wykorzystywany w medycynie ludowej jako wsparcie pracy wątroby i pęcherzykażółciowego.
Dzięki tak bogatemu zestawieniu Liver Aid ma szeroki zakres oddziaływania:

- skutecznie odtruwa wątrobę, szczególnie cenny dla osób zażywających leki, po chemioterapii, nadużywających alkoholu, kawy, po zatruciach substancjami chemicznymi,

- polecany dla osób z uszkodzeniami wątroby na skutek infekcji wirusowych

- pomocny w przemianie tłuszczów i węglowodanów

- pobudza zdolności regeneracyjne wątroby – stymuluje tworzenie nowych komórek tego narządu w stłuszczeniu wątroby, cukrzycy, żółtaczce zakaźnej

- wspomaga neutralizację, działającego toksycznie, w szczególności na komórki mózgowe, amoniaku powstającego w wyniku przemiany materii

 

Żródło:
"Medycyna Chińska" H. Beibfield, E. Korngold
"CaliNews", "CaliInfo"