Pijawki

 

Trzy tysiące lat temu w Azji, podstawowym elementem stosowanym jako środek leczniczy byty pijawki. Utrata krwi wskutek jej wysysania przez te organizmy, miała na celu odtruwanie, a składniki dostające się do ciała podczas wpijania się pijawek w ludzką skórę, działały rozkurczowo i posiadały nawet właściwości uspokajające. Starożytni Grecy szczegółowo opisali zalety stosowania pijawek. Pozostały notatki wskazujące na systematyczne ich stosowanie przez Themisona (123-  43 p.n.e.) oraz później przez Pliniusa (23-79), który z kolei leczył pijawkami hemoroidy. Podobne przekazy na piśmie pochodzą ze świata arabskiego. Podczas Rewolucji Francuskiej pijawki znów zyskały na znaczeniu. Ich zastosowanie Broussais (1772-1838) określił jako istotę leczenia. Później stosowanie tych żywych istot stało się mniej popularne, dzięki odkryciu w wyciągu z pijawki składnika pod nazwą hirudyna (Haycraft 1884, Jacobi 1903). Dzięki temu, po opracowaniu metody pozyskiwania hirudyny, zaprzes­tano nieprzyjemnego dla pacjenta przystawiania pijawek do skóry. Hirudyna posiada właściwości lecznicze i kosmetyczne. Między innymi uwalnia nogi od uczucia opuchnięcia, a suchą i wrażliwą skórę czyni gładką, elastyczną i jedwabistą.

 

Dzięki darom natury panie posiadają wiele narzędzi do podkreślenia swojej kobiecości. Każdy z nich oddzielnie wystarczyłby, by zaintere­sować ukochanego mężczyznę i spotęgować z jego strony pragnienie szaleństwa. Mrugające rzęsy, czułe usta, falujące biodra... stanowią różnego rodzaju broń z tego samego arsenału. Jak wykazują statystyki, najskuteczniejszą z nich są zgrabne nogi, które wyma­gają jednak należytego zainteresowania.

Niestety, powołując się na przyspieszony tryb życia, codzienny kierat i jeszcze szereg innych wymówek, kobiety zbyt mało czasu poświęcają na pielęgnację swoich nóg. Sytuację pogar­sza wzmożone obciążenie, jak np. praca w pozycji stojącej czy buty na wysokich obcasach. Niepotrzebne kilogramy, brak ruchu, skłonność do pewnych chorób, to dodatkowe czynniki ryzyka. W efekcie pojawia się zmęczenie, ociężałość i ból w różnych miejscach nóg. Po pewnym czasie pojawiają się na ich skórze przebarwienia i żylaki. Nogi nie tylko tracą swój wdzięk, ale mogą też stać się źródłem nieustannego bólu, nieprzyjemnych doznań oraz pogorszenia nastroju.

Źródło problemu tkwi w układzie krążenia, który dostarcza krew do wszystkich miejsc w organizmie. Z serca, które podtrzymuje krążenie, bogata w tlen krew dociera naczyniami krwionośnymi do tkanek, by następnie do niego powrócić. Ma do pokonania trudną drogę ku górze. Natura wyposażyła więc żyły w spec­jalne zastawki zapobiegające cofaniu się krwi, ale u wielu osób są one z różnych przyczyn nieszczelne. Kiedy krew zaczyna cofać się w naczyniu powrotnym - powstają żylaki. To właśnie ten proces jest odpowiedzialny za wszystkie wymienione wyżej objawy. Lekceważenie problemu żylaków może doprowadzić do znacznie poważniejszych zakłóceń w układzie krążenia.

 

Właściwości hirudyny:

- zapobiega powstawaniu spontanicznego bólu

- Zmniejsza częstotliwość skurczów łydek

- minimalizuje obrzęk tkanek

- redukuje zmęczenie nóg i poczucie ich ociężałości

- zmniejsza zaczerwienienie skóry i jej bolesnośc

- ogranicza powstawanie błękitnych plam na skórze nóg

CaliNews

Zobacz VeinCare,

zobacz Leczenie zakrzepicy Metodą Zenni